kolmapäev, 22. veebruar 2017

Pidupäeva ahjubroiler

 Pidupäeva toidulauale sobib imehästi üks imelihtsalt valmiv ahjubroiler, mille juurde on serveeritud krõbedaid kartuleid, sinihallitusjuustu kastet ning veidike moodsamat basiilikukreemi. See kõik koos on midagi tõeliselt head.  
Ahjubroileri valmistamine on suurepärane idee, kuna seda on lihtne valmistada ja sellest saab söönuks terve pere ning tulemus on erakordselt mahlane. Selleks, et broiler veelgi mahlasem oleks, küpsetasin seda 115 kraadi juures 2 tundi. Selle aja jooksul jõuad valmis teha kõik ülejäänud lisandid roa juurde ja aega jääb veel ülegi.  

Mõnusat katsetamist! 


1 Rannamõisa ahjubroiler 1,7 kg 
1 punane sibul 
2 küüslauguküünt 
50 g parmesani juustu 
Oliiviõli 
1 pott salveid 
1 tl Santa Maria Umami maitseainet 
Soola 


Krõbedad kartulid: 
4 kartulit 
Oliiviõli 
Võid 82% 
Rosmariini 

Sinihallitusjuustu kaste: 
200 ml rõõska koort 35% 
50 g sinihallitusjuustu 


Basiiliku kreem: 
1 pott basiilikut 
40 g valget veini 
75 ml oliiviõli 
Soola 
Pipart 

Kuumuta ahi 115 kraadini. 
Alusta valmistamist ahjubroileri tegemisest. Tükelda sibul ja küüslauk veidi väiksemaks ja prae oliiviõlis pehmeks ja kuldseks ning pane blendrisse. Lisa juurde parmesani juust, 0,5 tl umami maitseainet ja veidike õli ning püreesta ühtlaseks pastaks. Maitsesta soolaga. Täida saadud seguga broiler. Pista broileri kõhtu ka salvei lehed. 
Määri broiler nahk oliiviõli, soola ja umami maitseainega.  
Kuumuta pann kuumaks, lisa oliiviõli ja pruunista broileri nahk igast küljest kuldseks ning seejärel pane ahju küpsema kaheks tunniks. 

Kartulite valmistamiseks lõika kartulist paraja suurusega kettad ja prae oliiviõli ning või segus kuldseks. Praadimise ajal lisa pannile ka värsket rosmariini ning maitsesta soolaga. 

Sinihallitusjuustu kastme jaoks kaalu kastruli 200 ml rõõska koort ja 50 g sinihallitusjuustu. Kuumuta segu keemiseni ning seejärel alanda kuumus madalamaks. Keeda kastet kuni sinihallitusjuust on koorega segunenud ja veidike paksemaks keenud. 

Basiilikukreemi valmistamiseks pane blendrisse basiiliku lehed, vein ja oliiviõli. Püreesta ühtlaseks massiks ning seejärel kalla saadud segu kastruli ja kuumuta kuni alkohol on aurustunud. Maitsesta soola ja pipraga. Kurna saaadud segu läbi sõela, et suuremaid tükke vältida. Jahuta kreem. 

Serveeri toit!:) 





esmaspäev, 20. veebruar 2017

Spinati ja mozzrella täidisega kalkuniliharullid

Spinati ja mozzrella täidisega kalkuniliharullid on maitsev ja lihtne argipäeva roog. Spinat ja mozzarella juust sobivad rulli täidiseks ideaalselt. Hoiavad liha mahlasena ja annavad suurepärase maitse. Ahjujuurviljadeks kasutasin eri värvi porgandeid ja kartulit, mis on tükeldatud peenikesteks ribadeks ning seejärel röstisin ahjus hästi krõbedaks . Kirsiks tordil on seenekaste, mille teeb eriti hõrguks valge veini lisamine. Seente, või ja küüslaugu kooslus töötab alati suurepäraselt, millele anname hõrku maitses juurde valge veiniga. Imeline kooslus!

Head katsetamist!

Kalkuniliharull:
450 g Rannamõisa kalkuni rinnafileed
Oliiviõli
75 g spinati lehti
2 küüslauguküünt
65 g mozzarella juustu
Sool/pipar

Ahjuköögiviljad:
2 kartulit
2 porgandit (mina kasutasin eri värve porgandeid)
Oliiviõli
Soola

Koorene seenekaste:
1 sl oliiviõli
25 g võid 82%
100 g mini šampinjone
1 küüslauguküüs
75 ml valget veini
200 ml rõõska koort 35%
Soola/pipart

Kõigepealt valmista ette kalkuniliharull. Selleks kuumuta oliiviõlis spinatit ja küüslauku paar minutit. Seejärel jahuta. Lõika kalkuni rinnafilee pikuti pooleks ning seejärel vasarda lihahaamriga õhukeseks. Aseta fileedele spinatitäidis, seejärel õhukeseks lõigatud mozzarella ja keera rulli ning kinnita puutikkudega või nööriga.
Seejärel keera liharullid kilesse ja pane külmiku seniks kuni valmistad teised asjad.

Järgmisena pese ja koori köögiviljad ning lõika õhukesteks ribadeks. Aseta tükeldatud köögiviljad küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile. Piserda üle oliiviõli ja soolaga ning sega läbi. Küpseta köögivilju 200 kraadises ahjus kuni muutuvad krõbedaks, umbes 20 minutit.

Koorese seenekastme valmistamiseks puhasta šampinjonid ja vajadusel lõika pooleks. Seejärel prae seened õli ja võisegus kuldseks ning lisa juurde tükeldatud küüslauk. Järgmisena lisa valge vein ning redutseeri kuni on täiesti aurustunud. Viimasena lisa rõõsk koor ja keeda kastet veidike paksemaks ning seejärel maitsesta soolaga.

Viimasena vii lõpule kalkuniliharulli valmistamine. Selleks eemalda rull kilest, maitsesta soolaga ja pruunista pannil igast küljest kuldseks ning seejärel keera kuumus madalaks ning kata pann kaanega. Hauta liharull madalal kuumusel valmimiseni.

Serveeri toit!



pühapäev, 19. veebruar 2017

Avokaado-kamavaht

Kohe kohe on käes Eesti Vabariigi aastapäev ja nagu eestlastele kombeks, siis tähistatakse seda päeva väärikalt. Tähtsal kohal on ka hea toidu valmistamine ja selle nautimine. Kui mõelda, mida võiks sellel tähtsal päeval lauale panna, siis esimesena tulevad minule mõtetesse toidud kamast. Mina lähenesin kamale veidi teistsuguse külje alt kui me võib-olla harjunud oleme. Sobitasin omavahel kokku avokaado ja kamakohupiimakreemi, millest sai minu jaoks tõeline maitsehitt. Uskumatult hea ja tervislik magustoit selle tähtsa päeva puhuks!

2 küpset avokaadot
2 topsi Alma kamakohupiimakreemi 
2 sl vahtrasiirupit
Vaarikaid
Mustsõstraid
Melissi lehti

Purusta blendris avokaado viljaliha ühtlaseks kreemiks. Lisa juurde kamakohupiimakreem ja 2 sl vahrtasiirupit ning blenderda ühtlaseks massiks. 
Serveeri avokaado-kamavaht dessert pokaalidesse või tühjaks tehtud avokaadoses. Kaunista vaarikate, mustsõstarde ja melissi lehtedega. 
Head isu! :)



Retsept valmis koostöös Valioga.

esmaspäev, 13. veebruar 2017

Kolmekäiguline sõbrapäeva õhtusöök

Sõbrapäev on kohe-kohe tulekul ja selle puhul tegime Teile ühe väikese retseptivaramu, millega sobiks enda lähedasi üllatada. Retseptid koosnevad eelroast, pearoast ja desserdist, mis on loomulikult ka väga maitsvad. Lisaks on retseptid lihtsalt valmistatavad ja silmas pidades sõbrapäeva, siis ka parajalt luksuslikud.
Rohkemate toitude valmistamise korral on alati ka oht midagi vussi keerata. Selleks, et kõik läheks sujuvalt, toon teile mõned näpunäited, mida soovitan järgida:
Alusta toiduvalmistamist brownie´de ja toorjuustukreemi tegemisest. Seni kuni brownied ahjus küpsevad, saad ettevalmistada eelroa lihamassi ja usun, et jõuad isegi ära friteerida.
Seejärel kui brownied valmis, siis aseta need jahtuma ning hakka valmisatama pardi rinnafileed. Rinnafilee küpseb ahjus 50-55 minutit.
Kui rinnafilee ahjus, siis selle ajaga jõuad valmistada juurselleripüree ja kirsikastme.
Enne serveerimist jäta kõige viimaseks tööks šokolaadiglasuuri tegemine. Kui browniede vahele on toorjuust pandud, siis on aeg glasuurima hakata. Glasuurimisega läheb kiirelt.
Viimase sammuna serveeri toidud nii ilusalt nagu oskad!

Head katsetamist!

Panko paneeringus kalkunilihapallid:

0,5 hakitud punast sibulat
450 g Rannamõisa hakitud kalkuni rinnaliha
1 sl dijoni teralist sinepit
2 sl maisitärklist
soola
2 munakollast
70 g pankot (paneerimiseks)
Neutraalse maitsega õli friteerimiseks

Kõigepealt haki sibul hästi peeneks ja prae kuldseks. Seejärel jahuta.
Järgmisena sega omavahel ühtlaseks massiks hakitud rinnaliha, sinep, maisitärklis, munakollased, praetud sibul ning maitsesta soolaga.
Purusta panko hästi peeneks. Seda võib teha näiteks blendris.
Vormi hakkliha massist keskmise suurusega pallid ja paneeri neid panko sees ning aseta need eemale seniks kuni hakkad friteerima. Lihapallide konsistents on üsna pehme, mis annab väga mahlase tulemuse.
Sellest kogusest peaks saama 15 keskmise suurusega hakklihapalli.
Kuumuta õli 170 kraadini ning friteeri lihapallid kuldseks.
Head isu!



Pikalt küpsenud pardifilee juurselleripüree ja kirsikastmega:

Pardifilee:
2 Rannamõisa pardi rinnafileed
Sool/pipar

Juurselleripüree:
0,5 juursellerit
95 g vahukoort 35%
Soola

Kirsikaste:
200 g külmutatud kivideta kirsse
135 ml vett
1 tl maisitärklist
Demera suhkrut
Meresoola

Pardifilee jaoks pane part nahk all pool külmale pannile ning kuumuta pann keskmisele kuumusele ja pruunista pardi nahk ning maitsesta soola ja pipraga. Seejärel pane pardi rinnafilee 50-55 minutiks 75 kraadisesse eelsoojendatud ahju küpsema. Serveerimisel lõika rinnafilee pikuti naha pealt pooleks, nii et mõlemale tükile naha osa jääks. Ühest rinnafileest saab kaks portsjonit.

Samal ajal kui part küpseb valmista juurselleripüree. Selleks pese ja koori juurseller. Lõika juurseller kuubikuteks ning keeda soolaga maitsestatud rohkes vees pehmeks. See võtab aega umbes 15 minutit. Kui juurseller pehme, siis kurna vesi ära ja pane pehmeks keedetud juurseller blendrisse ning lisa juurde 95 g vahukoort. Püreesta ühtlaseks siidiseks massiks. Nüüd on püree valmis serveerimiseks.

Kirsikastme valmistamiseks pane kirsid ja vesi kastruli. Kuumuta keemiseni, alanda kuumus madalaks ning püreeri ühtlaseks massiks. Vajadusel paksenda maisitärklisega. Selleks võta 1 tl maisitärklist ja sega võimalikult vähese veega ühtlaseks massiks ning kalla samal ajal segades krisikastme hulka. Kuumuta keemiseni ning maitsesta kaste suhkru ja vähese soolaga. Kaste peab tulema magus-hapukas ja mõnusalt siidise konsistentsiga.



Šokolaadi brownie metsapähkli bralineega:

150 g võid 82%
150 g tumedat šokolaadi (70%)
125 ml suhkrut
1 muna
3 sl nisujahu
näpuotsaga soola

Toorjuustukreem:
400 g naturaalset toorjuustu
Tuhksuhkrut maitse järgi

Šokolaadiglasuur:
110 g šokolaadi
110 g vahukoort 35%
20 g võid
30 g metsapähkleid (kooritud)

Valmista brownie taigen. Selleks sulata vesivannil või väga madalal kuumusel kastrulis või ja tume šokolaad ühtlaseks massiks. Vala šokolaadisegu kaussi, lisa juurde suhkruga vahustatud muna ning vispelda ühtlaseks massiks. Viimasena lisa juurde sool ja 3 sl nisujahu ning vispelda ühtlaseks massiks.
Vala saadud segu ümaratesse silikoonvormidesse (loomulikult sobib küpsetada ka ühes suures kandilises koogivormis, 24×18 cm). Küpseta brwonie`sid 175 kraadises eelsoojendatud ahjus 30 minutit. Brownied peavad olema pealt krõbedad ja seest pehmed. Seejärel eemalda brownied ahjust ja lase jahtuda, jahtudes muutub konsistents tugevamaks ja saad paremini vormist kätte.
Toorjuustukreemi jaoks sega omavahel toorjuust ja tuhksuhkur ning pane saadud segu pritskotti. (Või määri lihtsalt lusikaga seda koogitüki vahele.) Pritsi kahe koogitüki vahele toorjuustukreemi ning aseta külmkappi hanguma seniks, kuni valmistad glasuuri.

Rösti metsapähklid kergelt pruunikaks ja purusta väikesteks tükkideks.
Järgmisena valmista šokolaadiglasuur. Selleks haki šokolaad peeneks ja aseta kaussi. Kuumuta koor keemiseni ning vala koor šokolaadi hulka. Sega juurde ka sarapuupähklipuru ja külmad võitükid. Sega saadud segu ühtlaseks ja glasuuri sellega brownied üle. Aseta glasuuritud koogitükid jahedasse kohta hanguma.




teisipäev, 7. veebruar 2017

Pasta pardiliha ja päikesekuivatatud tomatipestoga

Pasta pardiliha ja päikesekuivatatud tomatipestoga on tõeline maitseealmus. Kui tavapäraselt on inimestele väga populaarne kanapasta, siis soovitan pastasõpradel proovida ka pardipasta varianti. Selle retsepti järgi tuleb pasta väga hõrk. Pesto rosso ehk päikesekuivatatud tomatipesto annab pastale mõnusa särtsu juurde ja see toimib suurepäraselt! Retseptis on kasutatud tavaliste nisujahu spagettide asemel täistera spagette, mis teeb pasta veidikene tervislikumaks ja maitselt huvitavamaks.



Päikesekuivatatud tomatipesto:
100 g päikesekuivatatud tomateid õlis
75 g oliiviõli
1 suur küüslauguküüs

Pasta:
2 Rannamõisa pardi rinnafileed
2 sl  oliiviõli
2 sl sojakastet
4 küüslauguküünt
350 g täistera spagette

Serveerimiseks:
Parmesani juustsu
Kirsstomateid
Rukkolat soovi korral


Kõigepealt valmista päikesekuivatatud tomatipesto. Selleks kurna tomatid õlist puhtaks ning pane blendrisse. Lisa juurde oliiviõli ja küüslauguküüned ning purusta ühtlaseks massiks.
Pasta valmistamiseks  pane vesi keema ja maitsesta soolaga. Keeda pasta al denteks.

Lõika küüslaugust õhukesed rattad. Eemalda pardi rinnafileelt nahk ja lõika filee õhukesteks viiludeks ning need omakorda piklikult pooleks. Kuumuta pann keskmisele kuumusele ja prae oliiviõlis küüslauk ning pardiliha. Lisa kohe juurde ka sojakaste ja lase madalal kuumusel 5-8 minutit haududa. Kui pasta al dente lisa see pannile pardiliha juurde ja sega läbi. Vajadusel võid lisada ka paar supilusikat pasta keeduvett, see teeb pasta mahlasemaks.

Serveeri pastat kirsstomatite viilude, parmesani laastude ja soovi korral rukkolaga.

Head isu!