esmaspäev, 31. oktoober 2016

Halloweeni kõrvitsasupp pardilihaga

Käes ongi see kaua oodatud Halloween, kus toidumaailmas on põhiteemaks kõrvits. See retsept on üks võimalikest variantidest, mida kõrvitsast teha annab. Muidugi on kõrvitsa kasutamise võimalused üüratud. 
Seekord sai minu valikuks kergelt vürtsikas kõrvitsasupp, mille valikus mängis olulist rolli meie põhjamaa sombune sügis. See supp on tõeline Halloweeni kangelane, mis paneb meil kõigil silmad särama. Kergelt vürtsikas, mõnusalt kreemjas ja see krõbe part, sa pead seda lihtsalt proovima! Kõlab uskumatult, kuid selle valmistamine on lihtsamast lihtsam ning mis kõige tähtsam, see ei vea sind kunagi alt.


1 Rannamõisa pardi rinnafilee
350 g puhastatud ja kooritud kõrvitsat
50 g võid
100 ml vett
0,5 tl Hiina viie vürtsi segu
225 g köögikoort
1 küüslauguküüs
apelsinimahla
sool

Sinihallitusjuustu kreem:
15 g sinihallitusjuustu
60 g köögikoort

Pane tükeldatud ja puhastatud kõrvits koos võiga potti, kuumuta madalal kuumusel paar minutit. Lisa juurde vesi, koor,  Hiina viie vürtsi segu, riivitud küüslauguküüs. Lase supil podiseda madalal kuumusel 10 minutit, kuni kõrvits on pehme. Püreesta segu saumikseriga. Maitsesta supp apelsinimahla ja soolaga.
Pardi valmistamiseks pane part nahk all pool külmale pannile ja keera tuli keskmisele astmele. Prae parti seni kuni pardi nahk on krõbe, pruunista kiirelt ka teiselt poolt ning maitsesta soola ja pipraga. Mähi pardi rinnafileed fooliumi ja küpseta ahjus 190 kraadi juures 15-20 minutit. Eemalda pardilt nahk ja lõika nahast ribad. Lõika ka filee õhukesteks ribadeks. Prae pardi naha ja filee ribad pannil oliiviõlis kuldseks ning maitsesta soolaga. 
Lõpetuseks valmista sinihallitusjuustu kreem. Selleks pane potti köögikoor ja riivitud sinihallitusjuust. Kuumuta segu kuni kõik on ühtlaseks segunenud. 
Serveeri supp.




kolmapäev, 26. oktoober 2016

Halloweeni kõrvitsakook

Halloween on tulekul ja selle puhul võib midagi sellist lubada - rammusat ja veidike üle võlli keeratud väljanägemist. Kõrvitsakook on Halloweeni puhul väga teemakohane, seega minagi ei saanud kõrvitsat kasutamata jätta.

Biskviit: 16 cm koogivorm
650 g puhastatud ja kooritud kõrvitsat
250 g jahu
1 tl küpsetuspulbrit
3 tl kaneeli
noa otsaga cayenne pipart
30 g maltoossiirupit
100 g Alma Eesti võid 82%
8 sl suhkrut
2 muna

Kreem:
250 g Alma Eesti võid 82% (toasoe)
125 g tuhksuhkrut
400 g Valio Viola naturaalset toorjuustu (toasoe)
65 g kakaod 
must toiduvärv (soovi korral)

Vaarikakaste:
125 g vaarikaid


Valmista kõigepealt biskviit. Selle jaoks tükelda kõrvits kuubikuteks ja rösti ahjus 170 kraadi juures 20 minutit ning seejärel püreesta blenderis. Kalla kõrvitsapüree potti.
Sega suuremas kausis jahu, küpsetuspulber, kaneel ja cayenne pipar. 
Tõsta pott koos kõrvitsapüreega tulele ja lisa juurde 100 g võid, maltoossiirup ja suhkur. Kuumuta madalal kuumusel samal ajal segades kuni maltoosa ja suhkur on lahustunud. Võta pott tulelt.
Kalla kõrvitsapüreesegu jahusegu hulka ja sega ühtlaseks massiks. Kõige lõpus sega juurde kaks muna.
Kalla taigen õlitatud ja küpsetuspaberiga kaetud 16 cm koogivormi ja küpseta 170 kraadi juures 50 minutit. Koogi valmidust saad testida puutikuga, kui tikk tuleb koogist puhtana välja on kook valmis. Jahuta kook.
Valmista kreem. Vahusta kausis või ja suhkur. Lisa juurde toorjuust, kakao ja must toiduvärv ning sega ühtlaseks kreemiks. Lõika jahtunud kook keskelt pooleks ja pane osa kreemist vahele ning aseta biskviidi ülemine osa koogi peale. Kata kook üleni kreemiga ja kaunista meelepäraselt. 
Püreesta vaarikad ja sõelu ning kasuta serveerimisel.




Krõbe ja vürtsikas ahjupart

See on lihtsalt suurepärane, kui mõnus on tervet parti küpsetada. Hea tulemuse saamiseks pole väga palju vaja. Piisavalt kannatust ja kui leiad pardile meelepärase maitsestus viisi, siis on tulemus lihtsalt perfektne. Tegelikult saab väga hea tulemus ka ainult soola ja pipraga, kuid kes otsivad põnevaid maitseid, siis neile on just see retsept siin all. Mõnusalt vürtsikas täidis ja glasuur annavad pardile väga hea maitse. Tasub proovida!


1 Rannamõisa jahutatud part
sool

Kaste:
6 tl maltoosa siirupit
4 tl soja kastet
6 sl BBQ kastet
4 küüslauguküünt (riivituna)
Noa otsaga cayenne pipart
Sool
0,5 tl Hiina viie vürtsi segu

Kuumuta ahi 180 kraadini.
Valmista kaste. Selleks kuumuta potis madalal kuumusel maltoosa ja soja, kuni nad on omavahel segunenud. Võta pott tulelt ja sega juurde ülejäänud kastme komponendid. Maitsesta cayenne pipra, soola ja hiina viie vürtsi seguga. Jaga kaste kaheks. Poole kastmega kogusega määri part seest kokku ning sule part, et kaste välja ei voolaks. (Ülejäänud kastet kasutad pardi määrimiseks väljast poolt aga seda teeb alles siis kui part peaaegu valmis on.)
Maitsesta part pealt soola ja pipraga ning pane ahju 180 kraadi juurde küpsema kaheks tunniks. Vahepeal kasta parti välja sulanud rasvaga. Kui part valmis, siis pintselda väljast poolt ülejäänud kastmega kokku ja pane 5 minutiks ahju tagasi.
Voilaa ja valmis ta saigi!




reede, 21. oktoober 2016

BBQ kanatiivad

Uuuh, need on tõsiselt maitsvad kanatiivad. Ideaalne bbq glasuur ja need krõbedad kanatiivad on lihtsalt kokku loodud. Valmistamisele kuluv aeg on väga lühike, mis teeb kokkamise veelgi nauditavamaks.
Mõnusat kokkamist!


800 g Rannamõisa kanatiibasi
sool/pipar

BBQ glasuur:
80 g BBQ kastet (kasutasin Heinzi oma)
20 g vahtrasiirupit
75 g tomatipastat
sool/pipar
1 tl küüslaugupulbrit
cayenne pipart

Tõsta kanatiivad ahjuplaadile, maitsesta soola ja pipraga ja küpseta 175 kraadi juures 45 minutit.
Samal ajal kui tiivad on ahjus, valmista bbq glasuur. Selleks sega omavahel bbq kaste, vahrtasiirup, tomatipasta, sool, pipar, küüslaugupulber ja cayenne pipar. Kui kanatiivad on pealt krõbedaks küpsenud, siis määri nad BBQ glasuuriga kokku ning küpseta veel 5 minutit.
Valmis nad ongi! 




neljapäev, 20. oktoober 2016

Sidruni-melissikook

Kuigi ilmad lähevad aina külmemaks ja laual toit järjest rammusamaks, siis siin on veel üks värskusest pakatav sidruni-melissikoogi retsept. Tõeliselt maitsev ja kerge kook nendele, kellele ei meeldi väga rammusad toidud. 
Kusjuures, seda kooki on väga lihtne valmistada! ;)
Mõnusat katsetamist.

Põhi:
100 g digestive küpsiseid
40 g tumedat šokolaadi
50 g Alma Eesti võid 82%

Täidis:
50 g Alma Eesti võid 82%
100 g valget šokolaadi
200 g Alma rõõska koort 35%
8 lehte želantiini (1 leht kaalus umbes 1,5g)

600 g Valio Viola laktoosivaba toorjuustu
700 g Valio Gefilius laktoosivaba sidruni-melissi jogurtit
1 sidruni mahl
50 g mett

Kreem kaunistuseks:
100 g valget šokolaadi
15 ml Alma rõõska koort 35%
100 g Alma Eesti võid 82%
80 g tuhksuhkrut
1 sidruni mahl


Valmista põhi: Selleks pane blendrisse küpsised ja tume šokolaad ja purusta peeneks. Sulata väikeses potis või ja sega see küpsise-šokolaadisegu juurde. Jaota saadud segu küpsetuspaberiga kaetud 21 cm suuruse koogivormi põhjale ja vajuta tugevalt kinni. Pane koogivorm külmkappi, seniks kuni valmistad täidise.
Valmista täidis: Pane želantiini lehed umbes 5 minutiks külma vette likku. Sulata potis madalal kuumusel või, 100 g valget šokolaadi ja 200 g rõõska koort. Kuumuta segu pidevalt segades, kuni tekib ühtlane mass. Pigista želantiinilehed üleliigsest veest tühjaks ning sega rõõsa koora ja valge šokolaadi segusse. Sega kuni želantiin on täielikult lahustunud. Tõsta pott tulelt jahtuma.
Teises kausis sega omavahel toorjuust, jogurt, sidrnuimahl ja mesi ühtlaseks massiks. Sega saadud massile juurde veidike jahtunud valge šokolaadi-kooresegu. Sega korralikult ühtlaseks massiks ja vala koogivormi, küpsisepõhjale. Jäta kook kuni üheks ööks külmkappi tarduma. ( Minul oli isegi kuni 24 h külmikus)
Kui kook tardunud, siis on aeg kreem valmistada: Tükelda valge šokolaad peeneks ja kalla väiksesse potti. Lisa juurde rõõsk koor ja 20 g võid ning sulata madalal kuumusel ühtlaseks massiks. Jahuta saadud segu. Lisa jahtunud segule sõelutud tuhksuhkur, ülejäänud käesoe või ja sidrunimahl. Sega kiirelt ühtlaseks massiks ja pane külmkappi tahenema. Pane tahenenud kreem pritskotti ja kaunista kook meelepäraselt.
Kaunistamisel võid kasutada veel sidruniviile ja melissi.
Bon appetit!


pühapäev, 16. oktoober 2016

Särtsakas punase karri pirukas

See on üks särtsakas punase karri pirukas kalkunilihaga. Kusjuures, seda ei ole üldse raske valmistada, tundub küll palju koostisaineid, kuid need kõik on väga olulised selle piruka valmistamisel. Antud pirukas sobib söömiseks nii sooja kui ka külmana. Tänu sellele sobib see väga hästi ka tööle kaasavõtmiseks.
Serveeri pirukat lehtpeterselli ja värske salatiga!


Põhi:
125 g nisujahu
80 g võid
soola
1 muna

Täidis:
1 tl oliiviõli
0,5 punast sibulat
0,5 küüslauguküüs
10 g ingverit
8 g tšillit
0,5 tl vürtsköömneid
0,5 tl punase karri pastat
200 g tomatipastat
100 g kookospiima
100 g Valio Viola laktoosivaba toorjuustu
2 muna
sool/suhkur/tšillipipar
300 g kalkuni rinnaliha 
100 g Valio Atleet Cheddar riivjuustu

Valmista kaste: Tükelda sibul, küüslauk, ingver  ja tšilli peeneks ja kuumuta need potis oliiviõlis klaasjaks. Tükelda kalkuni rinnafilee väiksemateks tükkideks ning lisa potti ja pruunista igast küljest. Järgmisena lisa potti vürtsköömned, punase karri pasta, tomatipasta ja kookospiim. Kuumuta keemiseni ning edasi hauta madalal tulel 10 minutit. Maitsesta kastet soola, suhkru ja tšillipipraga. Jahuta kaste. 
Valmista piruka põhi: Selleks sega kausis jahu, näpuotsatäis soola, või ja muna ühtlaseks palliks ja pane külmkappi 10 minutiks. Suru taigen pirukavormi põhja ja äärtele. 
Sega jahtunud kastmele juurde toorjuust ja munad ning vala segu pirukapõhjale. Raputa peale riivjuust ning viimasena aseta soovi korral pirukale punase sibula rattad.
Küpseta ahjus 180 kraadi juures 40 minutit.




Retsept valmis koostöös Valioga.

neljapäev, 13. oktoober 2016

Tosca kook

Toska kook on lihtsalt suurepäraselt hea. Seest pehme ja pealt krõbe. Koogi valmistamine on väga lihtne ja ei võta palju aega.
Mõnusat kokkamist!


3 muna
3,5 dl suhkrut
4 dl nisujahu
1 tl küpsetuspulbrit
1,5 dl piima
200 g võid
100 g mandlilaaste
50 g metsapähkleid

Klopi omavahel munad ja suhkur. Teises kausis sega jahu küpsetuspulbriga ja lisa pidevalt segades munade hulka. Sulata potis 125 g võid ja 1 dl piima ning lisa vispeldades seegi taigna hulka.
Kalla taigen õlitatud ja küpsetuspaberiga kaetud koogivormi ning küpseta 200 kraadi juures 20 minutit. 
Seni kuni kook küpseb valmista kate. Selle jaoks sulata potis 75 grammi võid, 0,5 dl piima, 1 spl jahu ja väiksemaks hakitud pähklid ning kuumuta keemiseni.
Kui kook on 20 minutit ahjus ära küpsenud keera kuumus 180 kraadini ja vala koogile mandlikate ning küpseta 180 kraadises ahjus 10-15 minutit või kuni on pealt krõbe..
Head isu!




Retsept on pärit interneti portaalist Menüü.

teisipäev, 11. oktoober 2016

Bataadifriikad

No friikartulid on küll selline toit, mida söövad kõik olendid siin maamunal. Nõnda tegingi friikaid, kuid mitte päris tavalisi, vaid bataadist. Maitsevad umbe hääd ja on ka pisut tervislikumad kui harjumuspärased friikad.


1 bataat
1 küüslauguküüs
2 oksa rosmariini
sool/pipar
oliiviõli

Lõika bataat umbes 5mm paksusteks ribadeks. Kuumuta pannil õli, prae bataadifriikad rohkes õlis krõbedaks. Lisa poole küpsetamise ajal küüslauk, rosmariin ja sool. Kui friikad valmis, maitsesta veel soola ja pipraga.


esmaspäev, 10. oktoober 2016

Punaveini kastmes pardikoivad ja punapeedipasta

See on äärmiselt lihtne, kuid väga maitsev roog pardilihast. Kusjuures antud roog sobib väga hästi ka pidulauale.



2 Rannamõisa pardikoiba
0,25 porrulauku
3 tüümiani oksa
1 küüslauguküüs
1 sibul
oliiviõli
150 ml punast veini
150 ml köögikoort
sool/pipar
suhkur

1 punapeet
80 g punase veini äädikat
1 dl vett
75 g suhkrut
5 g soola

Tõsta pannile pardikoivad, nahk allpool ja pruunista pardikoivad igast küljest. Tõsta pardikoivad haudepotti. Tükelda küüslauk, sibul, porrulauk ja tüümian ning pruunista pannil. Kalla juurde punane vein ja kuumuta keemiseni ning maitsesta soola, suhkru ja pipraga, seejärel kalla saadud segu haudepotti. Lisa juurde köögikoor ja pane haudepotile kaas peale ning hauta 150 kraadi juures 2,5 tundi, viimased 15 minutit küpseta ilma kaaneta.
Punapeedi jaoks vala potti punase veini äädikas, vesi, suhkur ja sool ning vispelda kuni kõik on lahustunud. Koori peet ja lõika peedist spetsiaalse lõikuri abil spiraalid, kuid võib olla ka muu kujuga. Tõsta peedi spagetid potti ja keeda al denteks.
Head isu!


neljapäev, 6. oktoober 2016

Parim kaneelirullide retsept!

See on lihtsalt parim kaneelirullide retsept, mõnusalt mahlased ja maitsevad hästi ka järgmisel päeval. Retsepti võtme saladuseks on ideaalne pärmitaigen ja ohtra suhkru ning kaneeli kasutamine. 
Seda kaneelirullide retsepti lihtsalt peab proovima! ;)

Pärmitaigen:
240 g nisujahu
40 g suhkrut
30 g võid
12 g pärmi
160 g piima
2 g soola

võid
suhkrut
kaneeli


Sega omavahel taigna komponentidest piim, või, suhkur ja sool ning kuumuta segu kuni kõik komponendid on lahustunud, jahuta piim käesoojani. Võta pott tulelt ja sega juurde pärm, sega kuni pärm on lahustunud. Pane jahu kaussi ja vala juurde käesoe piima-pärmisegu ja sõtku sellest ühtlane mass, kuni taigen tuleb kausi küljest lahti. Kata taigen niiske rätikuga ja jäta sooja kohta kerkima üheks tunniks.
Rulli taigen jahusel laual ühtlaseks õhukeseks kihiks. Määri taigna pind sulatatud võiga, raputa üle rohke suhkru ja kaneeliga. Keera taigen rulli ja lõika nendest parajad jupid. Aseta kaneelirullid küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ja pintselda üle võiga. Küpseta kaneelirulle 180 kraadises ahjus kuni muutuvad kuldseks.
Head isu!